Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego kolejka do damskiej toalety jest dłuższa niż do męskiej?

Dlaczego kolejka do damskiej toalety jest dłuższa niż do męskiej? To pytanie jest przez niektórych określane jako największa zagadka XXI wieku.
Znamy wszyscy ten obrazek: pustka przed drzwiami do męskiego WC i tłok przed damskim.
Sam fakt, że to właśnie do damskiej toalety kolejki są większe nie jest tajemnicą. Ale już powody tego zjawiska jak najbardziej. Ale czy na pewno?
Myślę, że jako kobieta mogę się na ten tematy wypowiedzieć.

W różnych źródłach udało mi się znaleźć następujące powody:

  1. Historia toalet jest w gruncie rzeczy bardzo ciekawym tematem, o którym możecie posłuchać tutaj. W dużym skrócie dawniej nie istniało w ogóle coś takiego jak damska toaleta, bo panie przez większość czasu przesiadywały w domu. Gdy to się zmieniło, trzeba było budować je "na szybko" i stąd ich małe rozmiary w starszych budynkach.
  2. Różne powody korzystania z łazienki, bo dla pań to nie tylko miejsce, gdzie załatwia się potrzeby fizjologiczne. Gdzieś trzeba przecież poprawić makijaż, przebrać się czy zmienić rajstopy w których poszło oczko.
  3. Dzieci, bo to właśnie z mamami najczęściej idą do toalety. A takiemu maluchowi przecież albo trzeba pomóc, albo rozebranie się i ubranie zajmuje bardzo dużo czasu.
  4. Więcej czasu w kabinie - kobiety spędzają blisko dwa i pół raza więcej czasu w toalecie niż mężczyźni, bo jakby nie patrzeć więcej muszą zrobić. Ktoś nawet stworzył do tego obliczenia matematyczne.
  5. Higiena dla pań często oznacza coś innego niż dla panów. Bo przecież często samo "przygotowanie" deski klozetowej zabiera sporą ilość czasu. Potem często trzeba się zająć miesiączkowym SOS, A na koniec dokładnie umyć i wysuszyć ręce. To czasochłonne.
  6. Chodzenie parami - król chodzi tam piechotą ale kobieta sama tego nie zrobi. Trzeba zabrać ze sobą przyjaciółkę, bo razem lepiej, dla towarzystwa, czasem trzeba poplotkować... Poważnie, to "wszędzie chodzą stadami" to już właściwie tradycja. Nawet Harry to wiedział:


I oczywiście wszystkie te powody są ważne i jak najbardziej trafne, ale nie są najważniejszą przyczyną kolejek do damskiej toalety. Jest nią ANATOMIA! A w szczególności różnice w budowie układu moczowego.
I to właśnie na tym się dzisiaj skupię.
Tak nawiasem mówiąc, jest to pierwszy wpis na blogu przy pisaniu którego naprawdę korzystałam z jednego z moich podręczników.
Miednica żeńska
Miednica męska

1. Mniejszy pęcherz
U panów w miednicy zmieścić się musi tylko odbytnica i pęcherz moczowy. U pań między te dwie struktury dochodzi jeszcze macica, co automatycznie wpływa na ich wielkość.
Co prawda pęcherz jest bardzo elastyczny i może się tak rozciągnąć, że utrzyma nawet 1000 ml moczu. Ale pierwsze sygnały, że już czas na jego opróżnienie,  pojawiają się po wypełnieniu 1/3 jego fizjologicznej pojemności. A że u kobiet jest on mniejszy, potrzeba skorzystania z toalety pojawia się wcześniej niż u panów.  

2. Długość cewki moczowej
Męska cewka moczowa ma długość od 15 do 20 cm, żeńska jest znacznie krótsza (długość od 3 do 5 cm) i szersza, co utrudnia trzymanie moczu.
Znacznie mniejsza długość cewki moczowej żeńskiej stwarza dogodniejsze warunki rozwoju infekcji wstępującej dróg moczowych w porównaniu z cewką męską, a takie infekcje bardzo często związane są z nadmiernym (częstszym) wydalaniem moczu.

3. Słabsza przepona moczowo- płciowa
Przepona moczowo-płciowa to warstwa mięśni zamykająca dolny otwór miednicy, utrzymująca narządy wewnętrzne we właściwym położeniu.
Przegrodę moczowo-płciową przez rozwór moczowo-płciowy przebija przewód moczowo-płciowy. U mężczyzny jest to tylko wąska cewka moczowa. U kobiety, oprócz cewki moczowej, przez dodatkowy otwór przenika pochwa. Powoduje to, że przepona moczowo-płciowa u kobiety jest luźniejsza, znacznie słabsza mechanicznie i w stanach patologicznych może dojść do wypadania narządu rodnego.

4. Różne położenie mięśnia zwieracza zewnętrznego cewki moczowej
Mięsień zwieracz cewki moczowej zewnętrzny to jak sama nazwa wskazuje mięsień, którego zadaniem jest zamykanie cewki moczowej mające na celu powstrzymanie oddawania moczu. 
U mężczyzn (a) otacza cewkę moczową mniej więcej w połowie jej długości, natomiast u kobiet (b) natomiast otacza nie tylko samą cewkę, ale także znajdującą się do tyłu od niej pochwę, w związku z czym mówi się o zwieraczu cewkowo-pochwowym. Automatycznie więc działa on słabiej.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt, że z przyczyn czysto biologicznych wysiusianie się zajmuje kobietom więcej czasu niż mężczyznom, ponieważ dłużej trwają czynności poprzedzające oddawanie moczu i następujące po nim. Zauważalne jest to szczególnie zimą, gdy trzeba poradzić sobie z większą liczbą części garderoby.
Co więcej, dużą role odgrywa też aspekt psychiczny. Mężczyźni, gdy nie mają już innego wyjścia, opróżniają pęcherz poza toaletą. Kobiety z różnych względów tego nie robią, dlatego też korzystają z niej na zapas, by nie zachciało im się siusiu w nieodpowiednim momencie.

W toalecie można spotkać różne, ciekawe... oznaczenia:
Przecież panowie też gadają...

Cóż... na to bym nie wpadła
Coś dla prawdziwych biologów

Czy można być bardziej dosłownym?

Cała prawda o alkoholu

Aż nazbyt obrazowe

Marvel jest wszędzie

Dyskryminacji mówimy stanowcze NIE

Łazienka dla pań we wszytskich kształtach i rozmiarach

Od teraz zawsze będziesz czytać drobny druczek

Coś dla fanów Filipa Chjazera
Więcej o ludzkiej miednicy
Regulacje prawne

Stay tunned and healthy,
do napisania!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostka #5

Już dawno temu ja i moja przyjaciółka ustaliłysmy, że najlepsze pomysły przychodzą nam do głowy pod prysznicem. Ewentualnie w wannie. To zawsze tam robię wielkie plany na nastepny dzień albo rozpamiętuję błędy dnia minionego. To tam do wymyślam najlepsze historie i najciekawsze posty. Dlatego postanowiłam zainteresować sie tematem i sprawdzić, czy ma to jakies medyczne podłoże. I okazało się, że owszem, ma i to całkiem solidne. Pomysły są bezpośrednio związane z kreatywnością, są czymś oryginalnym i innowacyjnym. Badacze Allen Braun oraz Slyuan Liu postanowili zanalizować jak pracuje mózg rapera w czasie improwizacji. To co odkryli jest fascynujące. Gdy był on kreatywny, niektóre z obszarów mózgu odpowiedzialne za codziennie czynności wyłączały się, a te, których na co dzień nie używamy, były pobudzone. Czyli innymi słowy, podczas improwizowania, obszary naszego mózgu, odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, są w dużej mierze wyłączone. Natomiast środkowa część kory przedczołowej, o

Grupy krwi - czy aby na pewno powtórka z gimnazjum?

Grupy krwi wydają się dość prostym tematem. Myślę, że już nawet w podstawówce co niektórzy umieją wymienić te cztery podstawowe: A, B, AB i 0. Wraz z kolejnymi etapami nauki dochodzi jeszcze czynnik Rh i z czterech grup robi się osiem. Zapewniam was, że to jednak nie wszystko. Bo czy ktoś słyszał kiedyś o fenotypie bombajskim? Ja pierwszy raz usłyszałam o nim na zajęciach z genetyki, jakoś z miesiąc temu. A dzisiaj, włączyłam moje ulubione Grey's Anatomy, najnowszy odcinek (pisałam to już jakiś czas temu)  The Whole Package i co słyszę? Fenotyp bombajski! Byłam dumna z siebie, że wiedziałam co to jest jeszcze zanim wyjaśnili to na ekranie. Najdziwniejsze jest to, że może i twórcy serialu coś o medycynie wiedzą. Ale nasi polscy tłumacze już chyba niekoniecznie. Bo w serialu mowa jest o zjawisku jeszcze innym, tak rzadkim, ze nie ma nawet polskiej nazwy - golden blood. A czym wszystkie one się różnią zaraz wam opowiem. Zacznijmy jednak od małej powtórki z tych podstawowych i z

Coś nie tylko dla dziewczyn - poród

Tytuł posta taki sobie, bo w gruncie rzeczy nie o samym porodzie chcę rozmawiać. Wydaje mi się, że jak kogoś temat ciekawi to sam potrafi coś znaleźć. Ja chciałam się skupić na czymś ciekawszym, czyli na komplikacjach. Na początek super filmik znaleziony przez moją ciocię - jak prosto i logicznie przedstawić na czym polega poród, nawet młodszym widzom -  klik klik . I teraz, jak już znacie podstawy, można przejść do nieco bardziej zaawansowanej medycyny :D Inspirację był odcinek serialu Grey's Anatomy Family Affair . Zresztą to chyba nie powinno was dziwić. Bardzo lubię takie medyczne rozważania nad odcinkiem, sprawiają, że czuję się mądra. Chociaż wcale tak nie jest. Nie wiem czy skoro od premiery minęły trzy lata to w ogóle należy to pisać, ale na wszelki wypadek SPOILER ALERT! [Czytając wpis po raz drugi uświadomiłam sobie, że możecie nie mieć pojęcia kim są wymieniane przeze mnie postacie. Cóż, są to bohaterowie serialu, wszyscy są chirurgami różnych specjalności. To powi