Dlaczego kolejka do damskiej toalety jest dłuższa niż do męskiej? To pytanie jest przez niektórych określane jako największa zagadka XXI wieku.
Znamy wszyscy ten obrazek: pustka przed drzwiami do męskiego WC i tłok przed damskim.
Sam fakt, że to właśnie do damskiej toalety kolejki są większe nie jest tajemnicą. Ale już powody tego zjawiska jak najbardziej. Ale czy na pewno?
Myślę, że jako kobieta mogę się na ten tematy wypowiedzieć.
W różnych źródłach udało mi się znaleźć następujące powody:
1. Mniejszy pęcherz
W toalecie można spotkać różne, ciekawe... oznaczenia:
Coś dla fanów Filipa Chjazera
Więcej o ludzkiej miednicy
Regulacje prawne
Stay tunned and healthy,
do napisania!
Znamy wszyscy ten obrazek: pustka przed drzwiami do męskiego WC i tłok przed damskim.
Sam fakt, że to właśnie do damskiej toalety kolejki są większe nie jest tajemnicą. Ale już powody tego zjawiska jak najbardziej. Ale czy na pewno?
Myślę, że jako kobieta mogę się na ten tematy wypowiedzieć.
W różnych źródłach udało mi się znaleźć następujące powody:
- Historia toalet jest w gruncie rzeczy bardzo ciekawym tematem, o którym możecie posłuchać tutaj. W dużym skrócie dawniej nie istniało w ogóle coś takiego jak damska toaleta, bo panie przez większość czasu przesiadywały w domu. Gdy to się zmieniło, trzeba było budować je "na szybko" i stąd ich małe rozmiary w starszych budynkach.
- Różne powody korzystania z łazienki, bo dla pań to nie tylko miejsce, gdzie załatwia się potrzeby fizjologiczne. Gdzieś trzeba przecież poprawić makijaż, przebrać się czy zmienić rajstopy w których poszło oczko.
- Dzieci, bo to właśnie z mamami najczęściej idą do toalety. A takiemu maluchowi przecież albo trzeba pomóc, albo rozebranie się i ubranie zajmuje bardzo dużo czasu.
- Więcej czasu w kabinie - kobiety spędzają blisko dwa i pół raza więcej czasu w toalecie niż mężczyźni, bo jakby nie patrzeć więcej muszą zrobić. Ktoś nawet stworzył do tego obliczenia matematyczne.
- Higiena dla pań często oznacza coś innego niż dla panów. Bo przecież często samo "przygotowanie" deski klozetowej zabiera sporą ilość czasu. Potem często trzeba się zająć miesiączkowym SOS, A na koniec dokładnie umyć i wysuszyć ręce. To czasochłonne.
- Chodzenie parami - król chodzi tam piechotą ale kobieta sama tego nie zrobi. Trzeba zabrać ze sobą przyjaciółkę, bo razem lepiej, dla towarzystwa, czasem trzeba poplotkować... Poważnie, to "wszędzie chodzą stadami" to już właściwie tradycja. Nawet Harry to wiedział:
I oczywiście wszystkie te powody są ważne i jak najbardziej trafne, ale nie są najważniejszą przyczyną kolejek do damskiej toalety. Jest nią ANATOMIA! A w szczególności różnice w budowie układu moczowego.
I to właśnie na tym się dzisiaj skupię.
Tak nawiasem mówiąc, jest to pierwszy wpis na blogu przy pisaniu którego naprawdę korzystałam z jednego z moich podręczników.
Miednica żeńska |
Miednica męska |
U panów w miednicy zmieścić się musi tylko odbytnica i pęcherz moczowy. U pań między te dwie struktury dochodzi jeszcze macica, co automatycznie wpływa na ich wielkość.
Co prawda pęcherz jest bardzo elastyczny i może się tak rozciągnąć, że utrzyma nawet 1000 ml moczu. Ale pierwsze sygnały, że już czas na jego opróżnienie, pojawiają się po wypełnieniu 1/3 jego fizjologicznej pojemności. A że u kobiet jest on mniejszy, potrzeba skorzystania z toalety pojawia się wcześniej niż u panów.
2. Długość cewki moczowej
Męska cewka moczowa ma długość od 15 do 20 cm, żeńska jest znacznie krótsza (długość od 3 do 5 cm) i szersza, co utrudnia trzymanie moczu.
Znacznie mniejsza długość cewki moczowej żeńskiej stwarza dogodniejsze warunki rozwoju infekcji wstępującej dróg moczowych w porównaniu z cewką męską, a takie infekcje bardzo często związane są z nadmiernym (częstszym) wydalaniem moczu.
3. Słabsza przepona moczowo- płciowa
Przepona moczowo-płciowa to warstwa mięśni zamykająca dolny otwór miednicy, utrzymująca narządy wewnętrzne we właściwym położeniu.
Przegrodę moczowo-płciową przez rozwór moczowo-płciowy przebija przewód moczowo-płciowy. U mężczyzny jest to tylko wąska cewka moczowa. U kobiety, oprócz cewki moczowej, przez dodatkowy otwór przenika pochwa. Powoduje to, że przepona moczowo-płciowa u kobiety jest luźniejsza, znacznie słabsza mechanicznie i w stanach patologicznych może dojść do wypadania narządu rodnego.
4. Różne położenie mięśnia zwieracza zewnętrznego cewki moczowej
Mięsień zwieracz cewki moczowej zewnętrzny to jak sama nazwa wskazuje mięsień, którego zadaniem jest zamykanie cewki moczowej mające na celu powstrzymanie oddawania moczu.
U mężczyzn (a) otacza cewkę moczową mniej więcej w połowie jej długości, natomiast u kobiet (b) natomiast otacza nie tylko samą cewkę, ale także znajdującą się do tyłu od niej pochwę, w związku z czym mówi się o zwieraczu cewkowo-pochwowym. Automatycznie więc działa on słabiej.
Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt, że z przyczyn czysto biologicznych wysiusianie się zajmuje kobietom więcej czasu niż mężczyznom, ponieważ dłużej trwają czynności poprzedzające oddawanie moczu i następujące po nim. Zauważalne jest to szczególnie zimą, gdy trzeba poradzić sobie z większą liczbą części garderoby.
Co więcej, dużą role odgrywa też aspekt psychiczny. Mężczyźni, gdy nie mają już innego wyjścia, opróżniają pęcherz poza toaletą. Kobiety z różnych względów tego nie robią, dlatego też korzystają z niej na zapas, by nie zachciało im się siusiu w nieodpowiednim momencie.
W toalecie można spotkać różne, ciekawe... oznaczenia:
Przecież panowie też gadają... |
Cóż... na to bym nie wpadła |
Coś dla prawdziwych biologów |
Czy można być bardziej dosłownym? |
Cała prawda o alkoholu |
Aż nazbyt obrazowe |
Marvel jest wszędzie |
Dyskryminacji mówimy stanowcze NIE |
Łazienka dla pań we wszytskich kształtach i rozmiarach |
Od teraz zawsze będziesz czytać drobny druczek |
Coś dla fanów Filipa Chjazera
Więcej o ludzkiej miednicy
Regulacje prawne
Stay tunned and healthy,
do napisania!
Komentarze
Prześlij komentarz