Przejdź do głównej zawartości

Czy ośmiopak jest możliwy?

Nie pytajcie mnie nawet w jaki sposób w czeluściach internetu i na pokrętnych drogach w moim mózgu zawędrowałam do pytania jak powstaje ośmiopak. A może nie tyle jak, co z czego.
Bo wiecie, ja naprawdę głęboko wierzę w przesłanie tego oto mema:
I patrząc na niego nawet nie mam zapędów feministycznych. Ale jednocześnie nie mogłabym nie zgodzić się z tym, że niektórzy mężczyźni bez koszulki po prostu zachwycają.

Tak więc mój medyczny mózg postanowił zainteresować się męskim kaloryferem i jego anatomią.
Mięśnie brzucha to dość złożona kwestia. Mamy ich tam, zarówno panie jak i panowie bo pod tym względem anatomicznie się nie różnimy, całkiem sporo, a dokładnie rzecz biorąc jest ich pięć:
1. mięsień prosty brzucha
2. mięsień skośny zewnętrzny brzucha
3. mięsień skośny wewnętrzny brzucha
4. mięsień poprzeczny brzucha
5. mięsień piramidowy

     
mięsień prosty brzucha
mięsień skośny
wewnętrzny brzucha
mięsień skośny
zewnętrzny brzucha

mięsień poprzeczny
brzucha



mięsień piramidowy


















Oczywiście wszystkie one odgrywają ogromną rolę podczas pracy brzucha (unoszą tułów z pozycji leżącej do siedzącej, pozwalają na wykonywanie skrętów i umożliwiają wiele ruchów bioder) i nie tylko (pełnią funkcję stabilizującą, pozwalając nam utrzymać wyprostowaną pozycję, uczestniczą w oddychaniu i mowie, a także chronią organy wewnętrzne przed uszkodzeniami mechanicznymi). I choć bez żadnego z nich nie moglibyśmy się obejść, to za słynny kaloryfer odpowiada tylko jeden z nich.

Tym bohaterem jest mięsień prosty brzucha (łac. musculus rectus abdominis).
Znajduje się na przedniej ścianie brzucha i jest najbardziej zewnętrznym mięśniem grupy przedniej. To właśnie dlatego dobrze rozbudowany mięsień prosty brzucha jest miły dla oka.
Jest mięśniem płaskim, swoim kształtem i budową nieco przypomina szeroką taśmę.
Rozpościera się od mostka do kości łonowej, więc jego przyczep początkowy to powierzchnie chrząstek żebrowych V, VI i VII, pobliskie więzadła żebrowe i wyrostek mieczykowaty mostka, natomiast przyczepem końcowym jest przednia powierzchnia spojenia łonowego i pobliskie części kości łonowej.

Najprościej rzecz ujmując, przyciąga on miednicę do klatki piersiowej lub odwrotnie. Jest odpowiedzialny za zginanie tułowia, obniżanie żeber i unoszenie miednicy.  Jest także mięśniem wydechowym, gdyż opuszcza żebra przy swoim napięciu.
Jest najsilniejszym mięśniem tłoczni brzusznej, która polega na tym, że wraz ze skurczem przepony i mięśni brzucha zmniejsza się objętość trzewi oraz wzrasta ciśnienie w jamie brzucha, co ma ważne znaczenie przy podstawowych czynnościach fizjologicznych, takich jak: oddawanie moczu i stolca, poród oraz podczas wymiotów czy kaszlu.

W budowie mięśnia prostego brzucha ciekawe jest to, że dzieli się on na osiem segmentów: sześć górnych oraz dwa dolne (nieco wydłużone). Włókna mięśniowe biegną równolegle ku dołowi. Są one podzielone poprzecznie biegnącymi smugami ścięgnistymi na poszczególne odcinki. Ich liczba waha się od 3-4.  Struktury te oznaczają miejsca zrostu mięśnia prostego z blaszką przednią jego pochewki.

Poszczególne elementy prostych mięśni brzucha tworzą to, co potocznie określane jest mianem „sześciopaku”. Choć jest ich aż osiem pisze się i mówi właśnie o „sześciopaku”, ponieważ jedynie u części osób dolny odcinek mięśnia prostego brzucha (zbudowany z dwóch segmentów) jest na tyle uwydatniony, aby ukształtował się „ośmiopak”.
Dlatego właśnie większość dobrze wyglądających, ćwiczących panów i pań pochwalić się może sześciopakiem. Tylko co po niektórym udało się wyrzeźbić ośmiopak. A cuda takie jak dziesięciopak są albo photoshopem albo mutacją genetyczną.

Drogie panie, coś miłego dla oka - https://www.youtube.com/watch?v=lG7m4LgWexg

Warto przy tym podkreślić, że u niektórych ćwiczących może pojawić się „ośmiopak”, a u innych niesymetryczne ułożenie poszczególnych segmentów tworzących mięsień prosty brzucha. Najczęściej wygląda to tak, że po jednej stronie wygląda to tak, jakby mięśnia w ogóle nie było. Asymetria w budowie tych mięśni wynika z genetycznych uwarunkowań i nie poddaje się korekcji.

Mięsień prosty brzucha posiada tzw. pochewkę mięśnia prostego, czyli osłonki zbudowanej z blaszek ścięgnistych i włókien kolagenowych, której podstawową funkcją jest utrzymanie mięśnia w przyśrodkowej partii brzucha, równolegle w stosunku do kresy białej.
Struktura ta została utworzona przez rozcięgna trzech innych mięśni brzucha. Anatomicznie można wyróżnić przednią oraz tylną ścianę (blaszkę) pochewki co bezpośrednio wpływa na różnicę w jej budowie na odcinku powyżej oraz poniżej pępka.

Z ciekawostek o mięśniu prostym brzucha powiem jeszcze, że występuje dość duża zmienność przyczepów początkowych. U niektórych osób „lubi” przyczepiać się do innych żeber, niż te opisane wyżej.

Szukając zdjęć trafiłam również na takie zdjęcie:

Wybrali złego faceta. Ponieważ jest to doktor Mikhail Varshavski, według Wikipedii, lekarz celebryta (cokolwiek to określenie znaczy), który prowadzi świetny kanał na YouTube. I on wygląda świetnie we wszystkim. I w niczym. Zresztą sami sprawdźcie

A tutaj więcej szczegółów o mięśniach brzucha dla dociekliwych oraz kilka ćwiczeń.
A tym naprawdę leniwym polecam instatnt ABS.

Stay tunned and healthy,
do napisania!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostka #5

Już dawno temu ja i moja przyjaciółka ustaliłysmy, że najlepsze pomysły przychodzą nam do głowy pod prysznicem. Ewentualnie w wannie. To zawsze tam robię wielkie plany na nastepny dzień albo rozpamiętuję błędy dnia minionego. To tam do wymyślam najlepsze historie i najciekawsze posty. Dlatego postanowiłam zainteresować sie tematem i sprawdzić, czy ma to jakies medyczne podłoże. I okazało się, że owszem, ma i to całkiem solidne. Pomysły są bezpośrednio związane z kreatywnością, są czymś oryginalnym i innowacyjnym. Badacze Allen Braun oraz Slyuan Liu postanowili zanalizować jak pracuje mózg rapera w czasie improwizacji. To co odkryli jest fascynujące. Gdy był on kreatywny, niektóre z obszarów mózgu odpowiedzialne za codziennie czynności wyłączały się, a te, których na co dzień nie używamy, były pobudzone. Czyli innymi słowy, podczas improwizowania, obszary naszego mózgu, odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, są w dużej mierze wyłączone. Natomiast środkowa część kory przedczołowej, o

Grupy krwi - czy aby na pewno powtórka z gimnazjum?

Grupy krwi wydają się dość prostym tematem. Myślę, że już nawet w podstawówce co niektórzy umieją wymienić te cztery podstawowe: A, B, AB i 0. Wraz z kolejnymi etapami nauki dochodzi jeszcze czynnik Rh i z czterech grup robi się osiem. Zapewniam was, że to jednak nie wszystko. Bo czy ktoś słyszał kiedyś o fenotypie bombajskim? Ja pierwszy raz usłyszałam o nim na zajęciach z genetyki, jakoś z miesiąc temu. A dzisiaj, włączyłam moje ulubione Grey's Anatomy, najnowszy odcinek (pisałam to już jakiś czas temu)  The Whole Package i co słyszę? Fenotyp bombajski! Byłam dumna z siebie, że wiedziałam co to jest jeszcze zanim wyjaśnili to na ekranie. Najdziwniejsze jest to, że może i twórcy serialu coś o medycynie wiedzą. Ale nasi polscy tłumacze już chyba niekoniecznie. Bo w serialu mowa jest o zjawisku jeszcze innym, tak rzadkim, ze nie ma nawet polskiej nazwy - golden blood. A czym wszystkie one się różnią zaraz wam opowiem. Zacznijmy jednak od małej powtórki z tych podstawowych i z

Coś nie tylko dla dziewczyn - poród

Tytuł posta taki sobie, bo w gruncie rzeczy nie o samym porodzie chcę rozmawiać. Wydaje mi się, że jak kogoś temat ciekawi to sam potrafi coś znaleźć. Ja chciałam się skupić na czymś ciekawszym, czyli na komplikacjach. Na początek super filmik znaleziony przez moją ciocię - jak prosto i logicznie przedstawić na czym polega poród, nawet młodszym widzom -  klik klik . I teraz, jak już znacie podstawy, można przejść do nieco bardziej zaawansowanej medycyny :D Inspirację był odcinek serialu Grey's Anatomy Family Affair . Zresztą to chyba nie powinno was dziwić. Bardzo lubię takie medyczne rozważania nad odcinkiem, sprawiają, że czuję się mądra. Chociaż wcale tak nie jest. Nie wiem czy skoro od premiery minęły trzy lata to w ogóle należy to pisać, ale na wszelki wypadek SPOILER ALERT! [Czytając wpis po raz drugi uświadomiłam sobie, że możecie nie mieć pojęcia kim są wymieniane przeze mnie postacie. Cóż, są to bohaterowie serialu, wszyscy są chirurgami różnych specjalności. To powi