Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostka #4

Nie wiem jak wam, ale mnie pojęcie "kolka" zawsze kojarzyło się z nieprzyjemnym kłuciem w boku podczas biegania. Tymczasem okazuje się, że w medycynie, kolka oznacza coś zupełnie innego.

Kolka to napad ostrych bólów spowodowany przerzynaniem się kamienia przez wąski przewód lub mocnym skurczem mięśniówki jelit w zatruciach lub ostrych zakażeniach pokarmowych.
Nazwa pochodzi od Greckiego określenia κολικός kolikos, znaczącego mniej więcej relative to the colon, co można by przetłumaczyć jako związany z okrężnicą. Stąd angielska nazwa colic (cholic), niemiecka kolik czy hiszpańska cólico. A także polska kolka.

Wyróżniamy 4 rodzaje kolek, a czasami nawet i 5:

  1. Kolka żółciowa (zwana tez wątrobową) - spowodowana zablokowaniem dróg żółciowych kamieniami żółciowymi. Tworzą się one najczęściej w pęcherzyku żółciowym, a ich przyczyną są różnego rodzaju zaburzenia metaboliczne. Charakterystycznym objawem jest napadowy ból brzucha, nagły, o dużej sile, zlokalizowany w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu środkowym, promieniujący do prawej łopatki.
  2. Kolka nerkowa - spowodowana przemieszczaniem się kamienia nerkowego przez moczowód; często mylona z bólem towarzyszącym tzw. rodzeniu kamienia, czyli wydalaniem kamienia nerkowego przez cewkę moczową
  3. Kolka jelitowa - to nagły, napadowy, silny i ostry ból, którego przyczyną jest intensywny skurcz mięśni gładkich; jest to jedynie objaw, którego przyczyną mogą być różne dolegliwości.
  4. Kolka niemowlęca - to bardzo częsta dolegliwość u niemowląt, której etiologia nie jest znana; objawia się napadowym, trudnym do ukojenia płaczem. Najprawdopodobniej działa to tak, że ból brzucha (być może nadmierny skurcz mięśniówki) powoduje płacz, a to z kolei przyczynia się do połykania dużej ilości powietrza i powstania wzdęć co tylko potęguje ból i płacz.

Ogólnie rzecz biorąc kolki są jedynie objawami innych zaburzeń. Charakteryzują się silnymi skurczami mięśni gładkich, które albo same w sobie "bolą" (kolka jelitowa i niemowlęca) lub wzmagają ból (w kolce żółciowej i nerkowej skurcz mięśniówki zmniejsza światło przewodów i utrudnia przesuwanie się kamieni).

Jeśli brać pod uwagę tą definicję to kolka wysiłkowa również mogłaby być zaliczona w szereg standardowych kolek. Jest to bowiem skurcz brzucha i związany z nim ból występujący w czasie wysiłku fizycznego, najczęściej podczas biegania. 
Kolka wysiłkowa (z ang. ETAP – exercise-related transient abdominal pain)to nagły i kłujący ból zlokalizowany zwykle po prawej stronie, tuż pod żebrami, który czasem zmusza nas do znacznego zwolnienia tempa albo przejścia do marszu.
Przyczyny nie są znane, ale za najprawdopodobniejsza uważa się teorię mówiąca o tym, ze kolka to skurcz przepony. Ten mięsień rozciągający się w poprzek dolnej części klatki piersiowej odgrywa ważną rolę w procesie oddychania. Podobnie więc jak mięśnie nóg, przepona także odczuwa zmęczenie i zdarzają się jej skurcze, gdy poddawana jest zbyt dużemu wysiłkowi.


W literaturze anglojęzycznej wyróżnia się również dolegliwość zwaną Painter's colic (kolka malarzy). Dawniej funkcjonowały też nazwy Devon colic (od miejsca występowania pierwszych chorych - hrabstwo Devon w Anglii) oraz Poitou colic (od nazwiska lekarza, który pierwszy opisał objawy). W Polsce nazwa jest znacznie mniej poetycka i jest nią ołowica, czyli zatrucie ołowiem. Określana jest mianem kolki z powodu charakterystycznych objawów (uszkodzenie wątroby i nerek), a ponieważ początkowo dotykała wielkich malarzy (wysoki poziom ołowiu w farbach) takich jak Francisco Goya, stąd też malarskie odniesienie.

Stay tunned and healthy,
do napisania!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostka #5

Już dawno temu ja i moja przyjaciółka ustaliłysmy, że najlepsze pomysły przychodzą nam do głowy pod prysznicem. Ewentualnie w wannie. To zawsze tam robię wielkie plany na nastepny dzień albo rozpamiętuję błędy dnia minionego. To tam do wymyślam najlepsze historie i najciekawsze posty. Dlatego postanowiłam zainteresować sie tematem i sprawdzić, czy ma to jakies medyczne podłoże. I okazało się, że owszem, ma i to całkiem solidne. Pomysły są bezpośrednio związane z kreatywnością, są czymś oryginalnym i innowacyjnym. Badacze Allen Braun oraz Slyuan Liu postanowili zanalizować jak pracuje mózg rapera w czasie improwizacji. To co odkryli jest fascynujące. Gdy był on kreatywny, niektóre z obszarów mózgu odpowiedzialne za codziennie czynności wyłączały się, a te, których na co dzień nie używamy, były pobudzone. Czyli innymi słowy, podczas improwizowania, obszary naszego mózgu, odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, są w dużej mierze wyłączone. Natomiast środkowa część kory przedczołowej, o

Grupy krwi - czy aby na pewno powtórka z gimnazjum?

Grupy krwi wydają się dość prostym tematem. Myślę, że już nawet w podstawówce co niektórzy umieją wymienić te cztery podstawowe: A, B, AB i 0. Wraz z kolejnymi etapami nauki dochodzi jeszcze czynnik Rh i z czterech grup robi się osiem. Zapewniam was, że to jednak nie wszystko. Bo czy ktoś słyszał kiedyś o fenotypie bombajskim? Ja pierwszy raz usłyszałam o nim na zajęciach z genetyki, jakoś z miesiąc temu. A dzisiaj, włączyłam moje ulubione Grey's Anatomy, najnowszy odcinek (pisałam to już jakiś czas temu)  The Whole Package i co słyszę? Fenotyp bombajski! Byłam dumna z siebie, że wiedziałam co to jest jeszcze zanim wyjaśnili to na ekranie. Najdziwniejsze jest to, że może i twórcy serialu coś o medycynie wiedzą. Ale nasi polscy tłumacze już chyba niekoniecznie. Bo w serialu mowa jest o zjawisku jeszcze innym, tak rzadkim, ze nie ma nawet polskiej nazwy - golden blood. A czym wszystkie one się różnią zaraz wam opowiem. Zacznijmy jednak od małej powtórki z tych podstawowych i z

Coś nie tylko dla dziewczyn - poród

Tytuł posta taki sobie, bo w gruncie rzeczy nie o samym porodzie chcę rozmawiać. Wydaje mi się, że jak kogoś temat ciekawi to sam potrafi coś znaleźć. Ja chciałam się skupić na czymś ciekawszym, czyli na komplikacjach. Na początek super filmik znaleziony przez moją ciocię - jak prosto i logicznie przedstawić na czym polega poród, nawet młodszym widzom -  klik klik . I teraz, jak już znacie podstawy, można przejść do nieco bardziej zaawansowanej medycyny :D Inspirację był odcinek serialu Grey's Anatomy Family Affair . Zresztą to chyba nie powinno was dziwić. Bardzo lubię takie medyczne rozważania nad odcinkiem, sprawiają, że czuję się mądra. Chociaż wcale tak nie jest. Nie wiem czy skoro od premiery minęły trzy lata to w ogóle należy to pisać, ale na wszelki wypadek SPOILER ALERT! [Czytając wpis po raz drugi uświadomiłam sobie, że możecie nie mieć pojęcia kim są wymieniane przeze mnie postacie. Cóż, są to bohaterowie serialu, wszyscy są chirurgami różnych specjalności. To powi