Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostka #3

Książki, filmy i seriale to dobre źródło informacji. No może nie tyle informacji co inspiracji. Ten i wiele innych wpisów zawdzięczam właśnie serialom. Tym razem na tapetę wchodzi serial Kości, a konkretnie odcinek 17 sezonu 6 The Feet on the Beach. W tym odcinku główni bohaterowie odwiedzają Trupią Farmę przy fikcyjnym uniwersytecie. Ja postanowiłam sprawdzić czy takie farmy naprawdę istnieją.

Okazało się, że i owszem. Trupia Farma to wyodrębniony teren, na którym prowadzone są badania rozkładu zwłok przez antropologów sądowych. Chodzi o to, że zwłoki, najczęściej ludzkie, pozostawiane są samym sobie i poddawane różnym czynnikom - woda, słońce, ogień itp. To pozwala na zbadanie jak i w jakim czasie rozkłada się ludzkie ciało, biorąc pod uwagę wpływ wywierany na nie przez takie czynniki zewnętrzne. Antropolodzy obserwują zmiany i dzięki temu później mogą określać przyczynę i czas zgonu badanej ofiary.

Trupich farm na świecie jest kilka. Najwięcej w USA (Karolina Północna, Teksas, Kalifornia, Alabama), z czego najsłynniejsza jest ta w  Knoxville przy Uniwersytecie Tennessee.
Za jej założyciela uznaje się antropologa dr Williama M. Bassa, który będąc pracownikiem tego uniwersytetu, wielokrotnie udzielał konsultacji policji w sprawach dotyczących rozkładu zwłok. Zwrócił uwagę na to, że do tej pory nie prowadzono szczegółowych badań gnicia ciał w naturalnym środowisku, dlatego w 1981 r. założył jako pierwszy placówkę prowadzącą takie badania.

Jednak w Europie również powstają pierwsze Trupie Farmy. Za pierwszą w Europie uznaje się założoną w 2017 roku w Holandii. Różni się ona jednak nieco od tych amerykańskich. Zwłoki nie są wystawione na działanie czynników zewnętrznych, lecz zakopane w ziemi na głębokości około 1m. I to w takich warunkach są obserwowane i badane.
Kolejna ma zostać utworzona w Wielkiej Brytanii.

I jeszcze ciekawostka o ciekawostce: Nazwa Trupia Farma została rozpowszechniona głównie dzięki książce o tym właśnie tytule autorstwa Patricii Cornwell. Kryminał Trupia Farma wydany został w 1994 roku.

Stay tunned and healthy,
do napisania!

Źródła:
1. https://www.youtube.com/watch?v=FDU0X9VVQn4
2. https://www.youtube.com/watch?v=8wDJINtov6U
3. https://www.dailymail.co.uk/news/article-5183149/Gruesome-images-inside-Texas-body-farm.html - zdjęcia
4. https://www.forensicmag.com/news/2017/01/netherlands-starting-taphonomic-cemetery-first-body-farm-europe
5. https://www.nature.com/articles/d41586-019-01436-8
6. https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/trupia-farma-przy-uniwersytecie-san-marcos-texas/nne3e7m#slajd-8
7. https://www.mirror.co.uk/news/world-news/corpses-left-rot-farm-name-7325304
8. http://timeofgist.com.ng/inside-body-farm-human-dead-bodies-rot-open-cages-help-scientists-solve-murders/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostka #5

Już dawno temu ja i moja przyjaciółka ustaliłysmy, że najlepsze pomysły przychodzą nam do głowy pod prysznicem. Ewentualnie w wannie. To zawsze tam robię wielkie plany na nastepny dzień albo rozpamiętuję błędy dnia minionego. To tam do wymyślam najlepsze historie i najciekawsze posty. Dlatego postanowiłam zainteresować sie tematem i sprawdzić, czy ma to jakies medyczne podłoże. I okazało się, że owszem, ma i to całkiem solidne. Pomysły są bezpośrednio związane z kreatywnością, są czymś oryginalnym i innowacyjnym. Badacze Allen Braun oraz Slyuan Liu postanowili zanalizować jak pracuje mózg rapera w czasie improwizacji. To co odkryli jest fascynujące. Gdy był on kreatywny, niektóre z obszarów mózgu odpowiedzialne za codziennie czynności wyłączały się, a te, których na co dzień nie używamy, były pobudzone. Czyli innymi słowy, podczas improwizowania, obszary naszego mózgu, odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, są w dużej mierze wyłączone. Natomiast środkowa część kory przedczołowej, o

Grupy krwi - czy aby na pewno powtórka z gimnazjum?

Grupy krwi wydają się dość prostym tematem. Myślę, że już nawet w podstawówce co niektórzy umieją wymienić te cztery podstawowe: A, B, AB i 0. Wraz z kolejnymi etapami nauki dochodzi jeszcze czynnik Rh i z czterech grup robi się osiem. Zapewniam was, że to jednak nie wszystko. Bo czy ktoś słyszał kiedyś o fenotypie bombajskim? Ja pierwszy raz usłyszałam o nim na zajęciach z genetyki, jakoś z miesiąc temu. A dzisiaj, włączyłam moje ulubione Grey's Anatomy, najnowszy odcinek (pisałam to już jakiś czas temu)  The Whole Package i co słyszę? Fenotyp bombajski! Byłam dumna z siebie, że wiedziałam co to jest jeszcze zanim wyjaśnili to na ekranie. Najdziwniejsze jest to, że może i twórcy serialu coś o medycynie wiedzą. Ale nasi polscy tłumacze już chyba niekoniecznie. Bo w serialu mowa jest o zjawisku jeszcze innym, tak rzadkim, ze nie ma nawet polskiej nazwy - golden blood. A czym wszystkie one się różnią zaraz wam opowiem. Zacznijmy jednak od małej powtórki z tych podstawowych i z

Coś nie tylko dla dziewczyn - poród

Tytuł posta taki sobie, bo w gruncie rzeczy nie o samym porodzie chcę rozmawiać. Wydaje mi się, że jak kogoś temat ciekawi to sam potrafi coś znaleźć. Ja chciałam się skupić na czymś ciekawszym, czyli na komplikacjach. Na początek super filmik znaleziony przez moją ciocię - jak prosto i logicznie przedstawić na czym polega poród, nawet młodszym widzom -  klik klik . I teraz, jak już znacie podstawy, można przejść do nieco bardziej zaawansowanej medycyny :D Inspirację był odcinek serialu Grey's Anatomy Family Affair . Zresztą to chyba nie powinno was dziwić. Bardzo lubię takie medyczne rozważania nad odcinkiem, sprawiają, że czuję się mądra. Chociaż wcale tak nie jest. Nie wiem czy skoro od premiery minęły trzy lata to w ogóle należy to pisać, ale na wszelki wypadek SPOILER ALERT! [Czytając wpis po raz drugi uświadomiłam sobie, że możecie nie mieć pojęcia kim są wymieniane przeze mnie postacie. Cóż, są to bohaterowie serialu, wszyscy są chirurgami różnych specjalności. To powi